Co zrobić gdy okna zaparowują?
Okna zazwyczaj parują, gdy w pomieszczeniu jest zbyt dużo wilgoci. Tak sytuacja może też zdarzyć się, gdy jest zbyt duża różnica temperatur między tą na zewnątrz a tą wewnątrz pomieszczenia.
Dlaczego okna parują?
Parowanie okien nie jest objawem wady konstrukcyjnej. Taki objaw może pojawić się na każdym oknie. Najczęściej para wodna skrapla się, gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło i wilgotno, a dodatkowo nie działa dobrze wentylacja. Dochodzi to tego w łazience podczas kąpieli, w kuchni podczas gotowania, czy też w pokoju, gdzie były suszone lub prasowane ubrania. Do parowania okien dochodzi często w okresie jesienno-zimowym. Jesienią z powodu opadów jest dużo wilgoci, zimą natomiast panują niskie temperatury. A to właśnie niskie temperatury i duża wilgotność są przyczyną powstawania pary na oknach. Dlatego właśnie w tym czasie wiele osób boryka się z problemem zaparowanych okien. O ile łatwo usunąć problem parowania okien od strony wewnętrznej i zewnętrznej, ponieważ jest to zjawisko naturalne, to już parowanie w środku pakietu szybowego jest zjawiskiem niepokojącym.
Jak sobie poradzić z zaparowanym oknem?
Bardzo często okna parują w kuchni lub salonie z aneksem kuchennym, ponieważ tam jest dość dużo wilgoci. Podczas gotowania, generowana jest duża ilość pary wodnej. Aby zapobiec parowaniu okien w tym pomieszczeniu, należy podczas gotowania zawsze włączać okap kuchenny. Bardzo dobrym i sprawdzonym od lat sposobem jest też częste wietrzenie mieszkania oraz stosowanie mikrouchyłów w oknach. Wysokiej jakości okna można zamówić w Firmie Budtrans. Dobrze użytkowane i pielęgnowane będą służyć przez wiele lat. Dobrym sposobem na eliminację problemu parowania okien od wewnątrz jest pokrycie szyb odpowiednim środkiem. Z domowych sposobów wiele osób poleca piankę do golenia i glicerynę. Skutecznym sposobem jest także rozstawianie w domu pochłaniaczy wilgoci w tabletkach czy granulkach lub pochłaniaczy elektrycznych.